Plüton Geri Döndü!

Bilim Sosyal

Başlığı böyle atmamın sebebi Plüton’un diğer gezegenlere göre daha çok popüler olması ve tekrar gündeme düşmesi ile alakalıdır. İşte meşhur en büyük cüce gezegen…Google Doodle Evet geçtiğimiz günlerde Google Doodle arşivinde gördüm ve biraz araştırdığımda NASA’nın 9 yıl önce uzaya gönderdiği Yeni Ufuklar(New Horizons) aracı Plüton gezegenine çok yaklaştığını ve çektiği fotoğrafları dünyaya gönderdiğini duydum ve sosyal medyada da bu olayla ilgili fotoğraflar gözümden kaçmadı.Nasa Konuya biraz açıklık getirecek olursam, Plüton’un yüzeyine yapacağı şu ana kadarki en yakın uçuşunu gerçekleştiren New Horizons, gezegenden yakın çekimler alan ilk uzay aracı olacak. New Horizons, 1930 yılındaki keşfinden bu yana gizemini koruyan Plüton ile ilgili bugüne kadarki en detaylı görüntüleri gösterdi.Plüton NASA’dan yapılan açıklamada, New Horizons’un gezegenin yüzeyine net bir şekilde görüntüler gönderebilecek kadar yaklaşacağını bildirildi. Söz konusu fotoğrafın, cüce gezegenin 12 bin 500 kilometre uzağından çekildiği aktarıldı.

 

Yeni Ufuklar

New Horizons, güneş sistemindeki yolculuğuna 19 Ocak 2006’da ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral uzay üssünden saatte 58 bin 536 kilometre hızla ilerleyerek başlamıştı.

Nükleer yakıtla çalışan New Horizons, bir yolcu uçağından 100 kat daha hızlı hareket ettiği söyleniyor.

New Horizons’ın, dünyadan yaklaşık 4,5 milyar kilometre uzaklıktaki Plüton’a seyahati tam 9 yıl sürdü. Bu seyahat,  dünyanın çevresinde tam 120 bin 477 kez dönülmesiyle eşdeğer olduğu düşünülüyor.

Yeni yazılar yakında sizlerle…

1995 doğumluyum. Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi olarak, öğrenim hayatıma devam etmekteyim.

2 Comments to Plüton Geri Döndü!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir