Microsoft Yaz Okulu 2015 3. Gün

Kişisel Sosyal

Windows Technical Evangelist olan İbrahim Kıvanç ile başladı günümüz. Eski MSP(Microsoft Student Partner) olan hocamız deneyimlerinden bahsetti. Şu an burada olmamızın büyük bir fırsat olduğunu ve bunu en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğini önemle vurguladı.İbrahim KıvançImagine Cup maceralarını anlattıktan sonra takım ruhu ve ekip çalışmasının büyük işler ortaya çıkaracağı bireysellikten çok, birlikte hareket etmemiz gerektiğini anlattı. Konyalı olduğunu yeni öğrendiğim hocam konuşmasını Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’n meşhur 7 öğüdü ile tamamladı.

Erol Can Hacısüleyman ile devam eden program, Visual Studio online özelliğinin nasıl kullanıldığı konusunda bilgiler verdi.

Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Onur Koç(Teknoloji Stratejilerinden Sorumlu), engelleri ortadan kaldırmada teknolojinin ayrı bir yeri olduğu konusu, hepimizin potansiyel bir engelli olduğundan bahsetti. IoT(Nesnelerin interneti), Cloud, New İdeas, Business Models, Machine Learning, Big Data,  iş modelleri ve hayal gücüyle gidilebilecek noktalara değindi.

Afrika’daki bilişim konusunda ki yetesizliği ve Microsoft’un Gana’da hayata geçirdiği TV White Space denemesinde ticari sürece geçildiği konuşulan konularımızdı. Uygulamaların rekabet gücünü asla yitirmeyeceği konusu, bizim yüzlerimizi güldürdü.Onur KoçOnur Koç sözlerini çok anlamlı bir cümle ile tamamladı: “Başkalarının izinden giderek yeni şeyler öğrenebilirsiniz fakat sürekli bunu yaptığınızda, kendi izinizin olmadığını fark edeceksiniz. Hayatta iz bırakın.”

Öğleden sonra İbrahim Hocamız tekrar bizimleydi. Bizlere en son Microsoft teknolojileri ve gelişmelerinden bahsetti; HoloLens, Machine Learning, Xamarin, Apache Cordova gibi konu başlıklarına da değinmeyi ihmal etmedi. Windows 10’u farklı yapan yapının Cortana olduğundan bahsetti. Proje sunumlarından  sonra herkese içinde büyük gizem taşıyan tişört hediye edildi. Anlamını buradan (Acıkan 7, 10’u Getirdi!) okuyabilirsiniz iyi eğlenceler.

1995 doğumluyum. Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi olarak, öğrenim hayatıma devam etmekteyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir