Microsoft Yaz Okulu 2015 9. Gün

Kişisel Sosyal

Her gün olduğu gibi günü kişisel gelişim, girişimcilik, danışmanlık gibi konularda uzman bir isimle açtık. Girişim Fabrikası’nın Kurucu Direktörü İhsan Elgin konuşmacımızdı. Girişimcilikten bahsetti ve üstelik daha önce girişimcilik yapmış biri olarak aktardı tecrübelerini bizlere. Startup’ın ne kadar yanlış anlaşıldığını ve aslında startup’ın bir deney sürecinden başka bir şey olmadığını öğrendik.

Girişimcilerin aklında tutması gereken en önemli 3 şey ise;

  • Büyük düşünün.
  • Küçük başlayın.
  • Hızlı davranın.

İhsan Bey’in girişimciler için 3 de kitap önerisi var. Özellikle iş modellemesi gibi konular için uygun;

  1. Eric Reis “The Lean Startup”
  2. Steve Blank “The Four Steps to the Epiphany”
  3. Alex Osterwalder “Business Model Generation”

Microsoft Yaz Okulu 2015 9_1

Startup Ne Zaman Biter ? 

  1. Hakettiği para ile ürünü sattı mı?
  2. Ürünü alan insanlar tekrar satın aldı mı ?
  3. Ürünü alan insanlar başkalarına tavsiye etti mi ?

Yukarıdaki 3 soruya “Evet” cevabı verilebildiğinde startup dönemi biter.

Gelelim günün teknik eğitimlerine. Emrah Uslu (TCM Yazılım Departmanı Yöneticisi) Açık Akademi Yaz okulunda bizlere Universal Windows Platform App geliştirmek (Core API, Adaptive Code (version adaptive, device family adaptive, form factor adaptive), Windows Device Family Extension SDK kavramlarından bahsetti. Ayrıca responsive design temaları, Blend, Ink Canvas, Drag and Drop‘a da değindi.

Microsoft Yaz Okulu 2015 9_2

Emrah Hoca’nın ardından ise bizlere Medeni Baykal eşlik etti. Kendisinin değindiği konu başlıkları ise task based async, Windows Bridges (iOS bridge, Android bridge, Web bridge, Classic Windows Apps Bridge) IoT ve Cross App Community şeklinde devam etti.

Günün son konuğu SharePoint MVP’si Burak Batur’du. İş dünyasında çokça kullanılan yazılımlar olan SharePoint ve Office365‘ten bahsetti bizlere. Çoklu/kalabalık çalışma ortamlarında, verimli bir çıktı elde etmek için iş sürecinin analizi ve senkronunun sağlandığı ortak bir platformda çalışmanın önemini ve avantajlarını tartıştık birlikte. Ve günü  böylece noktalamış olduk.Microsoft Yaz Okulu 2015 9_3

1995 doğumluyum. Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi olarak, öğrenim hayatıma devam etmekteyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir