Microsoft Yaz Okulu 2015 12. Gün

Kişisel Sosyal

VeriPark’ın Genel Müdürü Aslı Derbent Özkan bizimleydi. Aslı Hanım VeriPark’ın yıllar içerisindeki gelişiminden bahsetti bizlere. Bir kadın olarak iş dünyasında yer almanın avantajlarından ve dezavantajlarından, bayanların iş dünyasında daha etkin olarak rol almasından konuştuk. VeriPark’ın sağladığı staj imkanları da gündemimizdeydi.

Günün teknik eğitim bölümünde ise tekrar Engin Polat bizlerleydi. Engin Hocamız yine o eşsiz anlatımıyla  bizlere mobile services, web services, storage gibi konuları inceledik. Ayrıca canlı yayın sorularını yanıtladık ve Engin Hocamızın hem katılımcılar hem de canlı yayın izleyenlerine bazı soruları oldu. Bizler gibi canlı yayın takipçileri de soruları yanıtladılar. Engin Hoca’nın açık akademideki eğitimlerini de izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum!  Engin Hoca’nın blogunu da takip etmeyi unutmayın!

Açık Akademi Yaz Okulu Microsoft

Öğlen saatlerinde ise yaz okulu başladığından beri daha önce yapmadığımız bir şey yaptık. Hepimizin belki de her gün internette denk geldiği teknoloji içerikli postların yazarlarından oluşan bir ekiple bir panel düzenledik. Program sorumlumuz Behice Funda’nın yönettiği panelde Serhat Ayan, Fatih Sarı ve Savaş Sarı soruları yanıtladılar. Teknoloji ve girişimcilik üzerine son derece keyifli bir oturum oldu bizler için. Serhat Ayan’ın hemen panel sonrası konuşulanları özetlediği blog yazısına da buradan ulaşabilirsiniz.

Günün son konuğu, Hasan Özdemir Microsoft’ta Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyor. Hasan Abi’yi bizler için bu kadar eşsiz yapansa bizlere verdiği hayat dersi. Hasan Abi’miz bir yazılım geliştirme uzmanı bahsettiğim gibi, ama Hasan abi doğuştan görme engelli bir yazılımcı. Hem de öyle iyi bir yazılımcı ki, Microsoft Türkiye ofisinde direk Amerika’ya bağlı olarak çalışıyor.

Hasan Özdemir

Hasan Abi bugün bize engel diye bir şey olmadığını, bahanelerin ve şikayetlerin olduğunu öğretti. Onun dediği gibi aciz insan şikayet eder, asil insansa çözüm üretir. Etrafımızda bu kadar imkan varken sürekli bir şeylerden şikayet eden bizler kendi kendimize durup 2 dakika düşünürsek asıl engellinin kim olduğunu daha iyi görebiliriz, ve asıl engelin tamamen “yapamam” fikri olduğunu. Hasan Abi bugün gözlerimizin önünde kodlama yaptı üstelik kahkahalarla izlememizi sağladı bunu.

“Bildiklerimin öğretmeni, bilmediklerimin öğrencisi olmaya geldim.” – Hasan Özdemir

Açık Akademi Yaz Okulu Microsoft_1

Konuşmalar bitti ancak gün bitmedi. Program bitiminde, DOTA 2 turnuvası için 7 kişi hemen Beşiktaş Adeks İnternet Cafe’ye gittik. 5 vs 5 yapacağımız maç için tüm ekip toplanınca heyecanlı 2 maç oynadık. Günün anlam ve önemi için çıkışta da selfiemizi çektikten sonra da günü tamamlamış olduk. Yarın görüşmek üzere…

1995 doğumluyum. Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi olarak, öğrenim hayatıma devam etmekteyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir