Microsoft Yaz Okulu 2015 16. Gün

Kişisel Sosyal

Merhabalar. Çarşamba gününe kadar projelerimizin bitmiş hallerinin demosunu yapıyor olacağız. Cuma günü jüriye gösterilecek 10 proje belirlenmiş olacak. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat konuğumuzdu ilk olarak. Polat bizlere eğitim öğretimde medyanın aldığı rol ve gençleri, öğrencileri nasıl etkilediğinden bahsetti. Sosyal medyadan bir an olsun vazgeçemeyen jenerasyon doğal olarak eski kuşakla farkında olmadığı bir çatışma içerisinde. Tabi bu durum beraberinde birbirini anlama gibi zorluklar da getiriyor. İsmail Bey bizlere dersine girdiği öğrencilerine verdiği 48 saatlik sosyal medya diyetinden de bahsetti. Mantık çok basit 48 saat boyunca hiçbir sosyal medya platformuna girmiyorsunuz.

İsmail Hakkı Polat

20 kişilik gruptan 5 kişi bu diyeti başarıyla tamamlayabilmiş, 5’i de kazayla girip devam etmiş. İsmail Bey gerçek bir sosyal medya tutkunu, bütün okuyanlara takip etmelerini tavsiye ediyorum. Zira kendisi Okan Bayülgen, Ahmet Hakan gibi isimler tarafından da takip ediliyor. Kişisel bloguna da buradan ulaşabilirsiniz. Bu da bahsettiğim sosyal medya diyeti, kendine güvenen buyursun! Bakalım siz neler yapacaksınız? 🙂

Günün bir diğer konuğu ise yine Bilge Adam’dan bir isimdi. Veri Yönetimi ve İş Zekası Birim Müdürü Mustafa Acungil iş zekası konuşmak üzere bizlerleydi. Profesyonel ve bir o kadar da sade bir dille OLTP de 1970ler sonrası (Online Transaction Processing), OLAP 1990lar (Online Analytical Processing), stratejik – taktik operasyonel, dün-bugün-yarin, KPI ve Balanced Scorecard, insan kaynakları > ürün ve süreç > müşteri > finansal, veri alanındaki meslekler, veri sorgulama, veri yönetimi, veri programlama, veri ambarı, veri modelleme-raporlama, alışkanlıkların gücü gibi konu başlıklarından bahsetti bizlere. Ayrıca machine learning konusunu da demolar üzerinden inceleme fırsatı bulduk.

Mustafa Acungil

Gelelim günün son konuğuna. Microsoft MEA Surface Product Marketing Manager’ı Sn. Onur Altıntaş ile liderlik üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Bir lider ve bir müdür olmak arasındaki ince çizgilerden bahsettik. Lider ruhlu insanın yönetme konusundaki kabiliyetinin önemi, bu konuda dikkat etmesi gerekenler vb. özelliklerin kritikliği sohbet konularımızdandı. Lider vasıflı bireylerin kendilerini geliştirme yolunda önceliğinin yaptığı hataların farkında olması ve karşısındakini dinlemeye verdiği önem olduğunun altını çizdi Onur Bey. Farkında olmadan yaptığımız bazı davranışları düzeltebilmemiz için önce hatalarımızı kabullenmemiz gerektiğini de unutmayalım. Kendinize iyi bakın, zaman akıp gidiyor zaten. 🙂

Onur Altıntaş

1995 doğumluyum. Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi olarak, öğrenim hayatıma devam etmekteyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir